Renata Krawczyk

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi   


Urodzona w 1990 roku w Pajęcznie. Ukończyła Wydział Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.Tytuł dyplomu: Łódź Filmowa. Opracowanie graficzne serii wydawniczej.

Promotor dyplomu: prof. ndzw. dr hab. Sławomir Kosmynka

Łódź Filmowa. Opracowanie graficzne serii wydawniczej.
Łódź filmowa jest hasłem, z którym chce być utożsamiane miasto, dlatego zdecydowałam się na stworzenie kolekcji plakatów je promujących. Przy selekcji filmów kierowałam się właśnie tym miejscem akcji, w którym rozgrywa się fabuła każdego z nich. W opracowaniu graficznym wykorzystałam kadry wyjęte ze scen filmowych i połączyłam je z kompozycjami typograficznymi. Zdecydowałam się użyć formę literniczą, jako środek wypowiedzi graficznej tworząc ilustracje dopełnione przetworzonymi, zrastrowanymi fotografiami oraz paternami. Poszczególne elementy zostały zestawione w formie kolażu. Inspiracją do stworzenia plakatów były prace typograficzne dadaistów. Wzorując się ich stylistyką traktuję słowo lub jego elementy, jako centrum wizualnej energii, dynamiczne ułożenie typografii rozpatruję nie tylko w kategoriach treści, lecz także, jako fizyczny obiekt. Podstawowa seria wydawnicza stanowi punkt wyjścia do dalszego rozbudowania koncepcji graficznej promującej miasto.Aneks do dyplomu

Tytuł aneksu: Panorama miasta

Promotor aneksu: prof. ndzw. dr hab. Agata Stępień

Tematem aneksu do dyplomu jest panorama miasta. Za inspirację posłużył mi obraz otaczającej mnie rzeczywistości w Łodzi. Posługując się fragmentami zdjęć w zestawieniu z elementami abstrakcyjnymi tworzę krajobraz wyobrażonego przeze mnie miasta.
Wykorzystałam drobny druk rastrowy w kolorze czarnym skontrastowany aplami bieli oraz czerwieni, tworząc iluzję przestrzeni. Dodatkową wartością jest kolor pilśni, która posiada charakterystyczną, niejednolitą oraz organiczną strukturę barwną. Użyty przeze mnie podkład stał się tłem dla kompozycji, tworząc razem integralną całość. W swojej pracy posługuję się powtórzeniami pewnych elementów: budynków, kominów, okien ukazując w sposób ilustracyjny klimat miasta przemysłowego.