Urszula Zabłocka

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie


Urszula Zabłocka – rocznik 1992. Ukończyła Wydział Grafiki. Dyplom: Bakterie zrealizowany w Pracowni prof. Macieja Buszewicza. Aneks: Leżenie na trawie zrealizowany w Pracowni dr hab. Jacka Staszewskiego, prof. nadzw. ASP. Stażystka programu Erasmus +, Islandia 2016/2017.Tytuł dyplomu: Bakterie

Moim projektem dyplomowym jest popularnonaukowa książka o bakteriach, skierowana do dzieci w wieku między 8 a 10 lat. Jest to całkowicie autorska koncepcja, zarówno pod względem projektu jak i treści. Moim celem było stworzenie historii, która opowiada przekrojowo i w przystępny sposób o wszystkich zagadnieniach związanych z bakte­riami. Zaczynamy u samego początku wszechświa­ta, potem przez narodziny naszej planety Ziemi przechodzimy ze skali makro do skali mikro. Od powstania planet i gwiazd, do kształtowania się jednych z najmniejszych i z pierwszych żywywch organizmów na świecie. Dalej omawiane są ich cechy, środowiska zamieszkiwania i najważniej­sze funkcje, jakie pełnią dla człowieka i dla świa­ta w ogóle. Są bowiem niezwykle pożytecznymi stworzeniami i bez ich udziału nie moglibyśmy funkcjonować , a przecież tak mało o nich wiemy i często postrzegamy je jako naszych wrogów. Zarówno w procesie projektowania jak i pisania książki wyzwaniem była próba wyobrażenia sobie sposobu postrzegania tego typu treści przez dziec­ko. Dobór języka i sposobu tłumaczenia zagadnień związanych z ilościami, wielkościami i skalą jest w zasadzie eksperymentem.

Aneks: Leżenie na trawie.

To cykl rysunków, które są dla mnie formą medytacji. Rysowanie monotonnie powtarzającego się motywu liści i trawy daje dużo przestrzeni na rozmyślania – o sobie i innych, i o tym wszystkim, co w danym momencie ważne, czy trudne. Tworzy specyficzną przestrzeń i czas na rozmowę z Bogiem. Poza tym kontakt z naturą – leżenie na trawie. To źródło wyjątkowej, fizycznie odczuwalnej energii, która rozchodzi się po całym ciele. Medytacja w połączeniu się z otaczającą naturalną rzeczywistością. Te elementy – proces, medytacja i połączenie z naturą są źródłem moich prac i perspektywą, z jakiej chciałabym, żeby były postrzegane.