Marta Lachowska

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie


Urodzona w 1978 roku w Zamościu. Ukończyła studia na wydziale Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.Tytuł dyplomu: Nie mówimy wcale o miłości

Prof. Błażej Ostoja-Lniski

Skąd pochodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy? To pytanie nurtuje ludzkość od zarania dziejów. Dzisiaj wydaje się bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Żyjemy w czasach powszechnego dostępu do wiedzy i informacji: fachowej, obiektywnej, sprawdzonej, ale również informacji nieprawdziwej, manipulacji, kłamstw i pomówień sączących się z każdej strony – w mediach, internecie, na portalach społecznościowych. Trudno oddzielić prawdę od fałszu. Każdy z nas doskonale wie – co, jak, gdzie, kiedy – bo nie wypada nie wiedzieć, przecież jest w necie, mówili w telewizji, ale kiedy dochodzi do spotkania człowieka z człowiekiem, okazuje się, że nie wiemy jak ze sobą rozmawiać, nie wiemy jak słuchać, nie wiemy jak okazywać uczucia. Wszyscy mamy tak samo, bez względu na to w jakiej kulturze się urodziliśmy, każdy pragnie miłości, akceptacji, uwagi i zrozumienia i żeby było inaczej – nie widząc tego, że to wszystko jest w zasięgu ręki, w każdym z nas, tu i teraz. Chciałabym, żeby moja sztuka, choć na moment zwracała uwagę, poruszała, dawała wiarę, żeby forma przybliżała do treści, żebyśmy zaczęli się widzieć, zaczęli mówić o miłości.

Grafiki Marty Lachowskiej to żywioł emocji dotkliwy zarówno w swym nadmiarze, jak i deficycie. „Nie mówimy wcale o miłości” to bardzo osobista historia, możemy dać się jej uwieść i pokochać ją od pierwszego wejrzenia lub odrzucić całkowicie. Marta Lachowska nie stosuje półśrodków. Jest radykalistką i rzuca wszystko na jedną szalę. Nie wierzy w połowiczne rozwiązania i połowiczną miłość. (dr Magdalena Boffito)