Marta Wirtel   

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku


Urodzona w 1990 roku w Lublinie. Ukończyła studia na wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajęła 2 miejsce w malarskim konkursie Barwy Lasu (XXVI Międzynarodowy Plener Rzeźbiarsko-Malarski „Pole Sztuk”w Rodowie. 15-30 XI 2015 brała udział w III Międzynarodowym Plenerze Ikonograficznym „Elios Caritas” – Ukraina – Kijów.Tytuł dyplomu: Doświadczenie pierwsze – Dom Rodzinny

Promotor dyplomu: Prof. Maria Targońska

Główna część artystyczna pracy dyplomowej składa się 10 prac wykonanych w technice suchej pasteli na papierze. Prace naklejone są na drewniane deski i każda z nich ma wymiar 100x120 cm.
Temat pracy dotyka domu rodzinnego - miejsca z którego wyszłam, a które nadal jest obecne w moim życiu. To próba zmierzenia się z doświadczeniem dorastania w rodzinie wielodzietnej i dostrzeżenie tego co było i jest w tym fakcie dla mnie ważne i piękne. To praca bardzo osobista, bo mówiąca o moich własnych korzeniach, relacjach z bliskimi i znaczeniu rodziny dla mnie samej. Jednocześnie chcę mówić w tej pracy o czymś, co wierzę, dotyczy każdego człowieka – obecności Boga w naszym życiu.
Z zainteresowania rysunkiem, zrodził się pomysł na uobecnienie treści duchowych poprzez grę światła i cienia. Z białym tłem mocno kontrastują geometryczne formy zawierające w sobie multiplikacje. Powtórzone portrety są jak stop klatki w mojej pamięci. Raz odżywają, są mocne i wyraźne, by innym razem zginąć w mroku albo rozmyć się w blasku światła. Światło towarzyszy nam od samego momentu przyjścia na świat - wychodzimy z mroku do światła. Ciemność jest potrzebna, by mogło wybrzmieć piękno tego, co jest jego zaprzeczeniem. Światło wyrażające obecność Boga, które nadaje wydarzeniu duchowego wydźwięku, jest obecne w twórczości caravaggionistów. Istotą obrazu „Nawrócenie św. Pawła” Caravaggia było ukazanie spotkania z Bogiem i w konsekwencji nawrócenia Szawła jako przeżycia wewnętrznego. Moją intencją jest pokazanie piękna w prostocie codziennych doświadczeń. Dla mnie pierwszym doświadczeniem, gdzie dostrzegłam światło, które dotknęło mojego wnętrza i poruszyło je był Dom rodzinny.